Pozycja psa – zabawa, wariacje

Zabawy z psem, czyli kilka wariacji w pozycji psa z głową w dół (Adho Mukha Svanasana). 

Uwielbiam tę pozycję i jest oczywiście nieodzownym elementem wielu sekwencji. Ma w sobie ogrom możliwości, a ja dziś podrzucam dosłownie kilka. Ostatni wariant jest możliwy pod warunkiem, że masz jeszcze psa w domu ;).
W ramach swojej praktyki możesz poeksperymentować i pobawić się tymi wariantami.
Każda z tych wariacji ma oczywiście nieco inny cel treningowy.

Poniżej opisy i filmik:

1. Pies na spacerze: 

Wersja 1 - chodzenie w miejscu zginając rękę i nogę ipsilateralnie, czyli po tej samej stronie.

Wersja 2 - chodzenie w miejscu zginając rękę i nogę kontralateralnie, czyli po przeciwnej stronie.

Obie wersje związane są z rotacją miednicy i kręgosłupa. W pierwszej miednica i kręgosłup piersiowy rotuje się w stronę prostej nogi, a w drugiej kręgosłup rotuje się w stronę zgiętej nogi. Można wykonywać płynnie jako chodzenie w miejscu lub trwać dłużej na jedną stronę.
Przyjemne rozgrzanie i rozciąganie dla całego ciała jak i mobilizacja stawów. 
Jeśli Twoje ciało jest naturalnie gibkie, to zginając łokcie staraj się go kierować również do wewnątrz, aby utrzymać dobrą stabilność w stawie barkowym. 

2. Pompki w psie - stopy nieco bliżej dłoni w tej wersji, dłonie są ułożone lekko do wewnątrz, uginamy łokcie i schodzimy w dół, starając się nie przenosić ciężaru za bardzo do przodu (jak w desce).
Wariant zdecydowanie wzmacniający dla mięśni ramion, barków i mięśni piersiowych, w pozycji, która odciąża jednocześnie dno miednicy i szyję. Jest to też wzmacniająca praktyka dla stabilizatorów łopatki, szczególnie mięsień zębaty przedni oraz dolna część mięśnia czworobocznego.

3. Sprężysty pies - wykonujemy dwa dynamiczne zgięcia kolan z wydechami, i aktywne wydłużenie tyłów nóg po wyprostowaniu na wdechu. Można dodać podskok odbijając się sprężyście i wylądować prostując i wydłużając nogi.
Ta dynamiczna wersja pomaga trenować elastyczność podeszwy stopy, ścięgna achillesa  i czworogłowego uda, a przy okazji jest dziecięca radocha :D!

4. Zrównoważony pies - odrywając nogę i rękę po przeciwnej stronie szukamy równowagi. Rozpraszacze (patrz: Doris) w ramach progresu jak najbardziej się przydają.
W tym wariancie balansujemy całym ciałem, chcąc zachować stabilny kręgosłup i miednicę - działamy więc wzmacniająco na mięśnie tułowia, czyli również mięśnie głębokie.

Daj znać, która wersja od razu Cię woła na matę aby spróbować :)? 

Studio Dobrego Ruchu Onlin
Klub Joga Fusion!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *