Piłeczki sensoryczne w praktyce Joga Fusion

Co jakiś czas powraca temat piłeczek do ćwiczeń z jakich korzystam regularnie na zajęciach. Kto bywał na warsztatach to pewnie kojarzy moje torby wypełnione piłeczkami.

Ponieważ często pytacie jakie piłeczki kupić i gdzie, to postanowiłam napisać kilka ważnych uwag odnośnie tego przyrządu oraz jakich ja konkretnie używam.

Obecnie jest cała masa różnego rodzaju piłek do ćwiczeń i autoterapii. Jednak nie wszystkie nadają się do tego samego. Przykładowo są twarde i gładkie piłeczki w typie blackroll które spełnią swoje zadanie w autoterapii, jednak nie spełnią się w ćwiczeniach gdzie chcemy pracować ze sprężystością w ruchu. Trudniejsze do dostania u nas, piłeczki yoga tune up z których sama korzystam dzięki rekomendacji fizjoterapeuty - wspaniałe do automasażu, ale za twarde do moich sekwencji ćwiczeń. Widuję też piłeczki do masażu typu “jeżyk”, które mają pewien poziom sprężystości, ale ich wypustki są dość twarde i mogą być bolesne, a bywają też “jeżyki” które są całkiem twarde. Niektóre z piłek są twardsze i mniejsze - aby trafiały głębiej i precyzyjniej w czasie autoterapii. Również z nich korzystam, jest to jednak inna forma pracy z ciałem.

Na swoich zajęciach joga fusion z elementami Slings Myofascial Training korzystam z piłeczek sensorycznych. Są to piłeczki dość miękkie, z delikatnymi wypustkami. Piłeczki te wtapiają się w delikatniejszy sposób w ciało, choć potrafią dość intensywnie stymulować tkankę w ruchu. Jest to narzędzie o wielu zastosowaniach:

  1. Delikatny dotyk piłeczki pozwoli Ci poczuć - nie zawsze chodzi o mocną pracę, czasem chcemy po prostu nawiązać świadomy kontakt z jakimś miejscem.
  2. Piłeczka pomaga w ćwiczeniu sprężystości - odpowiednio wykorzystana, pomoże Ci znaleźć optymalne odbicie i rytm w ćwiczeniach wykorzystujących i trenujących elastyczność powięziową.
  3. Delikatnie masuje, poprawia krążenie i nawilżenie tkanki.
  4. Daje niestabilne i stymulujące podłoże do ćwiczeń wzmacniających i równoważnych.
  5. Pomaga w ćwiczeniach rozluźniających i oddechowych - poruszając się razem z ciałem i dając dotykowy “feedback” z każdym wdechem i wydechem.

 

Specjalnie dla praktykanów joga fusion wynegocjowałam zniżkę, m.in. na piłeczki, których używam (najlepiej mieć dwie piłeczki tej samej wielkości: 10 lub 12 cm średnicy, można je co jakiś czas dopompować, ale nie maksymalnie).
Meden Inmed ➡️
15% zniżki na zestawy - użyj kodu: fusionzestawy

Szczególnie polecam Zestaw Standard a jeśli nie masz jeszcze maty lub planujesz zmienić - ta z Zestawu Full jest świetna 🙂

Przydaje się także większa piłka 18 - 20 cm, wymieniona w zestawie Standard.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *